Kampania Wyhamuj w porę

Kampania Wyhamuj w porę

Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych ruszyła z Kampanią "Wyhamuj w porę"

Cele kampanii


/foto-001-l/Cele szczegółowe

 

Jak działa alkohol

Alkohol etylowy, zawarty we wszystkich napojach alkoholowych: piwie, winie, wódce, jest substancją psychoaktywną.  Posiada zdolność szybkiego przenikania do  mózgu i wywołuje zmiany, których rodzaj i nasilenie są związane z poziomem stężenia alkoholu we krwi. Już po kilku minutach od  spożycia alkoholu jego poziom wzrasta. Do maksymalnego stężenia alkoholu we krwi dochodzi po upływie  około 1-1,5 godziny od chwili jego spożycia.

Alkohol ma działanie tłumiące (depresyjne) i przeciwbólowe. Tłumienie czynności nerwowej polega na spowolnieniu przekaźnictwa neurohormonalnego, czyli spowolnieniu przepływu impulsów nerwowych wzdłuż włókien nerwowych. Ponieważ w pierwszej kolejności tłumione jest działanie mózgowych ośrodków kontroli, pojawia się uczucie rozluźnienia, lekkości, euforii. To właśnie wyraźny, błyskawicznie osiągany  efekt euforyzujący odpowiada za popularność alkoholu./foto-002-p/

 

/foto-004-l/Sygnały ostrzegawcze

Uzależnienie od alkoholu rozwija się stopniowo i nikt nie może powiedzieć, że uzależnił się np. 17 stycznia  o 22-giej. Z powodu systemu mechanizmów obronnych pomniejszających i zniekształcających rozmiary problemu, sama osoba zainteresowana orientuje się dość późno, iż coś niepokojącego dzieje się w jej życiu. Kiedy pojawią się wyraźne objawy uzależnienia, na ogół choroba jest już rozwinięta. Jednak warto wiedzieć, iż są pewne sygnały rozwoju uzależnienia, które powinny zwrócić naszą uwagę.  Pozwolą one w porę podjąć działania  zaradcze.

Poniżej lista takich sygnałów - zawiera szereg najczęściej powtarzających się sygnałów wskazujących na pojawienie się początków uzależnienia:

MOŻE TO OZNACZAĆ ŻE JESTEŚ UZALEŻNIONY - NIE CZEKAJ, IDŹ DO SPECJALISTY, PAMIĘTAJ UZALEŻNIENIE TO NIE KATAR SAMO NIE PRZEJDZIE !!!

 

Porady dla pijących/foto-003-p/

Porady dla osób ryzykownie i szkodliwie pijących, pragnących ograniczyć swoje picie:

  1. Na początku przez jakiś czas, co najmniej tydzień spróbuj zachować całkowitą abstynencję.
  2. Naucz się przeliczać alkohol na porcje standardowe.
  3. Licz dokładnie spożywaną ilość alkoholu. Dopytaj o zawartość alkoholu w drinku oraz o pojemność kieliszka (szklanki), w której podano Ci alkohol.
  4. Załóż sobie dzienniczek picia i odnotowuj tam ilość i rodzaj wypitego alkoholu. Przeliczaj to na porcje standardowe.
  5. Licz dokładnie ilość wypijanego alkoholu, nie pomijaj dawek i nie zmniejszaj ogólnej ilości.
  6. Zanim zaczniesz pić, ustal sobie rozsądny limit, którego nie chcesz przekroczyć.
  7. W każdej kolejnej  sytuacji związanej z piciem staraj się zmniejszyć ilość wypijanego alkoholu.
  8. Chcąc ograniczyć picie pamiętaj, aby pić alkohol rozcieńczony, pomiędzy kolejkami pij napoje bezalkoholowe, nie pij na pusty  żołądek. Pij małymi łykami i powoli.
  9. Nie pij z osobami, które zwykle piją bardzo dużo.
  10. Nie pij w miejscach, w których zwykle piłeś dużo. Dotyczy to zwłaszcza pierwszego okres pracy nad ograniczeniem picia.
  11. Poproś przyjaciół, żeby nie namawiali Cię do picia i nie kupowali Ci alkoholu.
  12. Nie pij  wtedy, kiedy czujesz się smutny, samotny, kiedy czujesz niepokój czy lęk. Alkohol nie rozwiązuje problemów tylko tłumi nieprzyjemne emocje.
  13. Zamieniaj mocne alkohole na słabsze (wypicie kieliszka wódki o pojemności 30 ml zajmuje mniej czasu niż wypicie szklanki piwa o pojemności 250 ml).
  14. Między poszczególnymi drinkami alkoholowymi zamów jakiś napój bezalkoholowy. 
  15. Jeśli zwykle wypijasz duże dawki alkoholu w określonych sytuacjach i o określonych porach np. w soboty wieczorem w gronie przyjaciół to zacznij planować sobie inne zajęcia na te dni - takie, które sprawiają Ci przyjemność (np. kino, teatr, siłownia).
  16. Podsumuj ilość alkoholu wypitą w ciągu jednego dnia, tygodnia, i dłuższego okresu czasu.
  17. Sprawdź, czy udało ci się osiągnąć zamierzone limity wypitego alkoholu.
  18. Jeśli nie - spróbuj przeanalizować powody: może piłeś za szybko, może zbyt mocne alkohole.
  19. Nie zniechęcaj się niepowodzeniem, jeszcze raz przystąp do ograniczania ilości.
  20. Pamiętaj, aby dwa dni w tygodniu zostały całkowicie wolne od jakiegokolwiek alkoholu.
  21. Jeśli mimo prób nie uda ci się ograniczyć picia w ciągu kilku tygodni, skontaktuj się ze specjalistą z placówki leczenia odwykowego/foto-005-p/

 

Źródło i dodatkowe informacje: www.parpa.pl

Poprzednie wiadomości

Konferencja naukowo - szkoleniowa

Konferencja naukowo - szkoleniowa

12 marca 2014r. przedstawiciele Ośrodka Profilaktyki Rodzinnej w Chojnicach uczestniczyli w Konferencji naukowo - szkoleniowej "Wieczne dziecko". Konferencja ta poświęcona była... (więcej)

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Chojnicach, wzorem lat ubiegłych włączają się w działania w ramach „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”. Jego idea... (więcej)

Szkolenie - NARKOTYKOM MÓWIĘ NIE

Szkolenie - NARKOTYKOM MÓWIĘ NIE

PRACUJESZ Z MŁODZIEŻĄ??? MASZ DORASTAJĄCE DZIECI??? Ośrodek Profilaktyki Rodzinnej organizuje szkolenie "NARKOTYKOM MÓWIĘ NIE!!!" prowadzone przez nadkom. mgr Elwirę... (więcej)

29.10.2013

29.10.2013

Z uwagi na brak prądu w dn. 29.10.2013, tj. wtorek, Ośrodek czynny w godz. 9:00-17:00. Informujemy, że wystąpią trudności z dodzwonieniem się do Ośrodka! (więcej)

Strona używa plików cookies!
Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki.

Rozumiem